شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۳
خانه / یادداشت / ایزو ۳۰۴۰۱ چه کاری انجام می‌دهد و چه کاری انجام نمی‌دهد – قسمت دوم

ایزو ۳۰۴۰۱ چه کاری انجام می‌دهد و چه کاری انجام نمی‌دهد – قسمت دوم

iso 30401

استاندارد به شما نمی‌گوید که چگونه مدیریت دانش را انجام دهید.

نقش‌هایی که تعریف می‌ کنید، فرآیندهایی که طراحی می کنید و فناوری‌ پشتیبانی که در چارچوب مدیریت دانش خود از آن استفاده می‌کنید، بیشتر بستگی به خود شما دارد. هر سازمانی باید با توجه به کسب و کار و محیط عملیاتی خود باید رویکرد مدیریت دانش مختص به خود را طراحی کند. آنچه استاندارد انجام می‌دهد این است که تضمین می‌کند، شما یک سیستم مدیریتی خوب، برای ایجاد فونداسیونی که قرار است ساختمان مدیریت دانش را روی آن بنا کنید، ایجاد نموده‌اید.

استاندارد نحوه پیاده‌سازی مدیریت دانش را به شما اجبار نمی‌کند.

رویکرد بالا به پایین، پایین به بالا، مدیریت دانش چریکی، مدیریت دانش چابک، یک برنامه تغییر و غیره برای استاندارد تفاوتی نمی‌کنند. پس مدیریت دانش را آنگونه که برای سازمان خود مناسب می‌دانید، با ریسک و مسئولیت خود پیاده‌سازی کنید. استاندارد الزامات محصول نهایی را توصیف می‌کند نه اینکه از چه طریقی به آن برسید.

استاندارد تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست.

تمامی الزامات استاندارد ۳۰۴۰۱ برای هر سازمانی صرف نظر از نوع و اندازه کاربرد دارد. اگر شما یک طرح مدیریت دانش دارید، استاندارد برای شما کاربرد دارد.

استاندارد گواهینامه دارد.

بسیاری از افراد، وقتی به استانداردهای ایزو فکر می‌کنند، به یاد گواهینامه و موارد مرتبط با دریافت یک گواهینامه از یک نهاد معتبر صدور گواهینامه می‌افتند. در همین راستا امکان اخذ گواهینامه برای ایزو ۳۰۴۰۱ فراهم است. بخش عمده کار نهادهای صدور گواهینامه به بررسی ۴ تا ۸ استاندارد از تعداد ۶۳ استاندارد سیستم مدیریتی می‌گذرد و صدور گواهینامه بستگی به این دارد که شما پس از استقرار الزامات استاندارد، درخواست برای اخذ گواهینامه ۳۰۴۰۱ داشته باشید.

 پس بهتر است که ابتدا زمان و انرژی خود را صرف استفاده از استاندارد کنید تا اطمینان یابید که برنامه‌های مدیریت دانش شما بر روی یک پایه مستحکم استوار شده است و در ادامه برای ممیزی داخلی، بیرونی و دریافت گواهینامه استاندارد اقدام کنید.

موعد بعدی بازنگری: سال ۲۰۲۳

استاندارد مدیریت دانش تا زمان بازنگری (سال ۲۰۲۳) بدون تغییر باقی خواهد ماند. در طی این بازه زمانی، ایزو به درخواست تغییرات پاسخ نخواهد داد، اما نهادهای مختلف استاندارد ملی ممکن است که به جمع‌آوری داده پیرامون کاربرد استاندارد و روش هایی برای بهبود آن علاقه مند باشند. با فرا رسیدن سال ۲۰۲۳، طی مدت کوتاهی کمیته استاندارد ۳۰۴۰۱ مجدداً تشکیل داده خواهد شد تا ملاحظات لازم را برای تدوین نسخه به روز استاندارد اعمال نماید. در این مدت کمیته بر روی لغت نامه مدیریت دانش به عنوان پیوستی برای استاندارد کار خواهد کرد.

iso 30401

ساختار ایزو  ۳۰۴۰۱

استاندارد مدیریت دانش منطبق با ساختار استانداردهای سیستم مدیریتی ایزو، حاوی ده عنصر زیر است:

  1. دامنه کاربرد
  2. استاندارد مرجع
  3. اصطلاحات و تعاریف
  4. چارچوب و زمینه‌ی سازمان
  5. رهبری
  6. برنامه ریزی
  7. پشتیبانی
  8. عملیات
  9. ارزشیابی عملکرد
  10. بهبود

برای دریافت خدمات مشاوره ای و آموزشی در زمینه ایزو ۳۰۴۰۱ با ما تماس بگیرید.

همچنین ببینید

چارچوب مدیریت داده سازمانی

هنگام شروع یا بهبود یک برنامه مدیریت داده سازمانی (EDM)، ابعاد زیادی باید در نظر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *