شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
خانه / اخبار / معرفی شهرهای دانشی برتر دنیا در سال ۲۰۱۷

معرفی شهرهای دانشی برتر دنیا در سال ۲۰۱۷

ایجاد شهرهای دانشی یکی از دغدغه‌های امروز فعالان حوزه مدیریت شهری است و تاکنون نیز طرح‌های متعددی در راستای خلق و توسعه چنین شهرهایی در نقاط مختلف دنیا اجرا شده است. شهر دانشی، شهری است که سرمایه‌های درون شهر را شناسایی و به عنوان یک اهرم برای توسعه شهری استفاده می‌کند. از مصادیق یک شهر دانشی می‌توان به جذب استعدادها، برندینگ شهری، توانایی پاسخگویی به موقع به حوادث شهری، بالا بودن شاخص‌های علم و فناوری در شهر، وجود پایگاه یکپارچه دانش شهری، وضعیت سرمایه‌گذاری‌های دانشی در شهر، قابلیت نوآوری شهر در تمامی حوزه‌های زندگی شهری و  غیره اشاره کرد.

در همین راستا موسسه WCI با برگزاری جایزه شهرهای دانشی برتر (Most Admired Knowledge City) به معرفی شهرهای دانشی برتر دنیا در سال ۲۰۱۷ پرداخته است که هدف اصلی آن، انتخاب شهرهایی است که به صورت رسمی و سیستماتیک به توسعه مبتنی بر دانش متعهد شده اند. این جایزه از سال ۲۰۰۷ به صورت سالیانه و با حضور شهرهای مختلف از کشورها و قاره‌های گوناگون برگزار می‌شود. میزبان این نشست در سال ۲۰۱۷ شهر آرکوئیپا در کشور پرو بود.

شهرهای برنده جایزه MAKCI در سال ۲۰۱۷ بر اساس معیارهای ۸ گانه و در سه دسته کلانشهر دانشی، شهر دانشی و شهر دانشی نوظهور معرفی شدند:

  • کلانشهر دانشی: شهر بارسلون در اسپانیا
  • شهر کوچک یا متوسط دانشی: شهر آستین در آمریکا
  • شهر دانشی نوظهور: شهر آرکوئیپا در پرو

به یاد دارم در سال ۱۳۹۲ با دو نفر از صاحب‌نظران مطرح این حوزه و متولیان جایزه MAKCI، آقای دکتر Tan Yigitcanlar و خانم دکتر Blanca Garcia ملاقات و مکاتبه داشتیم و تجربیات شهرهای دانشی برتر دنیا را مورد بررسی و واکاوی قرار دادیم.

همچنین ببینید

مدیریت دانش گروه عظام

آغاز طرح اقدامات ۶ ماهه مدیریت دانش در شرکت فرآوری و ساخت

پس از اجرای موفق کارگاه شبیه سازی پیاده سازی مدیریت دانش در پاییز ۱۴۰۰، طرح اقدامات کوتاه مدت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *