شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۳
خانه / اخبار / سلسله آموزش‌های مدیریت دانش در تام ایران خودرو با رویکرد کافه دانش

سلسله آموزش‌های مدیریت دانش در تام ایران خودرو با رویکرد کافه دانش

مدیریت دانش در خودرو

ما به عنوان یک بنگاه اقتصادی دانش محور، با اتکا بر کارکنان خلاق و کارآمد در زمینه طراحی مهندسی، تامین و اجرای پروژه‌های صنعتی و عمرانی در داخل و خارج از کشور فعالیت می كنيم.

بنگاه اقتصادی دانش محور

بیانیه ماموریت شرکت تام ایران خودرو در سطح کلیات به گزاره های مرتبط با مدیریت دانش اشاره کرده است. این گزاره ها در سطح کلان بستر مناسبی برای مدیریت دانش فراهم کرده اند. یکی از این کلیدواژه های کانونی “بنگاه اقتصادی دانش محور” است. با نگاهی به آن مشخص می شود شرکت تام ایران خودرو توجه ویژه ای به دانش در ارائه خدمات داشته و معتقد است که عمده درآمد خود را از طریق دانش بدست می آورد. آن وقت است که احتمالاً می توانیم بگوییم این شرکت در مسیر مدیریت مبتنی بر دانش قرار دارد.

کارگاه اول: آموزش پایه مدیریت دانش

به همین دلیل بود که مدیریت دانش از ابتدای سال جاری در اولویت برنامه های شرکت قرار گرفت. یکی از پیش نیازهای پیاده سازی مدیریت دانش، درک صحیح مدیریت دانش است. در این راستا در اردیبهشت ۱۳۹۸ اولین کارگاه با عنوان آموزش پایه مدیریت دانش با حضور کارشناسان و مدیران واحدهای مختلف برگزار شد.
مدیریت دانش در خودرو

کارگاه دوم: پوشش الزامات بند دانش سازمانی ایزو ۹۰۰۱ با رویکرد کافه دانش

در ادامه و با هدف پوشش الزامات مدیریت دانش در استاندارد ایزو ۹۰۰۱ کارگاهی با هدف رسیدن به خروجی با حضور کارشناسان و خبرگان ۵ فرایند مهم دانشی شرکت برگزار شد. این فرایندها عبارتند بودند از:

 • فرایند توسعه بازار و فروش
 • فرایند مهندسی
 • فرایند مدیریت پروژه
 • فرایند تامین
 • فرایند اجرا (ساخت و نصب)

این کارگاه با الهام از تکنیک کافه دانش برگزار شد. شرکت کنندگان در گروه های کوچک تقسیم شدند. هر گروه کوچک، کاربرگ های مربوط به کارگاه را برای مدت ۳۰ دقیقه مورد بحث و اجرا قرار می داد. سپس خلاصه کارِ گروه در گروه بزرگ تر که به شکل دایره بود مورد بحث و تبادل نظر قرار می گرفت.

مدیریت دانش در خودرو

خروجی های کارگاه

در طول کارگاه، شرکت کنندگان دید سیستمی نسبت به الزامات مدیریت دانش در ایزو ۹۰۰۱ به دست آوردند به گونه‌ای که بایدها و نبایدهای آن احاطه پیدا کردند. خروجی های این کارگاه عبارتند بودند از:

 • درخت حوزه های کلیدی دانش در ۵ فرایند مهم شرکت
 • گزارش شکاف دانشی این حوزه ها و شناخت حوزه های دانش بحرانی و نیازمند توجه
 • ماتریس منابع دانشی درون و برون سازمانی مربوط به هر فرایند
 • اکتساب، ثبت و صحه‌گذاری ۵ درس آموخته موفق و ناموفق مربوط به ۵ پروژه مهم شرکت
 • نگهداری بخشی از دانش ۵ خبره در قالب ساخت یافته
 • ایجاد صفحات دانشی مربوط به ۵ فرایند مهم دانشی شرکت

یادگیری و اجرای کارگاهی الزاماتی که از دیدِ مدیریت دانش در ارتقاء گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به ویرایش ۲۰۱۵ موثر است می تواند کار شما را در این مسیر ساده‌تر کند. از اینرو شرکت تام ایران خودرو با برگزاری این کارگاه علاوه بر پوشش الزام مدیریت دانش در قالب استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵، خروجی‌ها و دستاوردهای بدست آمده از این کارگاه‌ را برای ممیزی استفاده می نماید.

همچنین ببینید

مدیریت دانش گروه عظام

آغاز طرح اقدامات ۶ ماهه مدیریت دانش در شرکت فرآوری و ساخت

پس از اجرای موفق کارگاه شبیه سازی پیاده سازی مدیریت دانش در پاییز ۱۴۰۰، طرح اقدامات کوتاه مدت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *